Ekoschematy na targach Agro-Show


03.11.2023 09:47

Aby lepiej poznać aktualne wyzwania stawiane rolnictwu, odwiedziliśmy targi maszyn rolniczych AGRO-SHOW, które organizowane były pod Poznaniem we wrześniu 2023 roku. Wielu producentów maszyn rolniczych, dostosowując się do potrzeb swoich klientów stawia na "EKOSCHEMATY".

ekoschematy

Ekoschematy to zbiór podsumowujący obowiązujące przepisy dotyczące gospodarowania odpadami powstałymi przy hodowli zwierząt, który został zamknięty w kształt przejrzystej publikacji "Zbiór Zaleceń Dobrej Praktyki Rolniczej" dostępnej na stronach rządowych. W rozdziale 6 tego zbioru, wskazano listę przykładowych urządzeń do aplikacji nawozów najbardziej przyjaznych przepisom i środowisku naturalnemu:

  • doglebowe redlicowe (kultywatorowe, zębowe, dłutowe) o zębach sztywnych
  • doglebowe kultywatorowe o zębach sprężystych lub talerzowe (na bazie bron talerzowych),
  • szczelinowe tarczowe,
  • wleczone płozowe (łyżwowe, stopkowe),
  • węże wleczone.

Co ważne, aby rolnicy byli w stanie zmodernizować swoje maszyny, jak najlepiej dostosowując je do obowiązujących przepisów, możliwe jest staranie się o dotacje w ramach harmonogramów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne, stawki dopłat bezpośrednich dla Rolników, od 2023 roku, będą wyższe dla gospodarstw stosujących „ekoschematy”, wśród których znajduje się m. in. „stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo”

Naukowcy zajmujący się hodowlą i nawożeniem roślin potwierdzili, że najbardziej skutecznym i jednocześnie najmniej ryzykownym sposobem nawożenia roślin jest aplikacja nawozu bezpośrednio do gleby. Wyniki badań wykazują, że największe straty azotu, sięgające nawet 49%, występują w przypadku rozprowadzania gnojówki prosto z wozu asenizacyjnego za pomocą dyfuzorów. Według Dr Doroty Pikuły, z IUNG-PIB w Puławach; „Jednym z bardziej skutecznych rozwiązań technologicznych, ze względu na ograniczenie strat amoniaku, w trakcie i po aplikacji, jest bezpośrednie wprowadzanie gnojowicy do gleby lub rozprowadzanie jej za pomocą zespołów rozlewających. Aplikacja doglebowa gnojowicy ma tę zaletę, że zmniejsza kontakt nawozu z powietrzem zwiększając jego przenikanie do gleby dzięki bezpośredniemu umieszczeniu nawozu pod powierzchnią.”

Źródło: https://www.tygodnik-rolniczy.pl

Dla ułatwienia wyboru węży najbardziej odpowiadających założeniom EKOSCHEMATÓW, zamieściliśmy obszerny artykuł pomocy "Zastosowanie Węży przy Asenizacji", w którym opisaliśmy zarówno warunki pracy, przykłady zastosowań jak i przepisy prawne dotyczące gospodarowania odpadami powstałymi przy hodowli zwierząt,  wraz z propozycjami i porównaniem węży w konkretnych aplikacjach.

Dla ułatwienia odnalezienia konkretnych produktów, powstały dwie nowe kategorie Węże Asenizacyjne i Metalpress-Vacupress, w których zgromadzono wiele produktów o podobnej budowie i zastosowaniu. Czas zimowy, to czas na podjęcie ważnych decyzji dotyczących modernizacji czy napraw parku maszynowego i przygotowania się do kolejnego sezonu. Mamy nadzieję, iż udostępniony artykuł i nowe kategorie produktów pozwolą Państwu odnaleźć odpowiedni wąż i podjąć decyzję przy jego zakupie.

 

100%
JAKOŚĆ
 
7500
Ponad 7500 rodzajów
węży i złączy
25 lat
Blisko 25 lat
doświadczenia
24h
95% asortymentu realizujemy
od 24h do 7 dni roboczych

Potrzebują Państwo porady technicznej?

Prosimy o kontakt, pomożemy Państwu fachowym doradztwem:

(+48) 75 615 20 30 biuro@intertech.info.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies w celu dostarczania lepszej jakości usług. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.