Co łączy firmę Karasto z Oryginalnymi Złączami GEKA?


26.02.2024 18:31

Popularny w ogrodnictwie system kłowych złączy ogrodowych o rozstawie zaczepów 40 mm, swoją zwyczajową nazwę „GEKA” przejął od opatentowanego przez KARASTO produktu. Najistotniejsze jest, że nazwa „GEKA® i "GEKA® PLUS" są zastrzeżonymi znakami towarowym, co oznacza, że może się nimi posługiwać tylko i wyłącznie ich właściciel, czyli właśnie niemiecki producent KARASTO Armaturenfabrik Oehler GMBH.

System ze względu na prostotę obsługi i niezawodność stał się bardzo popularny, co poskutkowało, iż wielu producentów urządzeń ogrodniczych, ale również i przemysłowych, zaczęło produkować złącza, które mają być z tym systemem kompatybilne.

Geka marka

Historia sukcesu KARASTO i innowacyjności oryginalnych złączy GEKA®

KARASTO Armaturenfabrik Oehler GMBH mieści się w Niemczech, we wschodniej części Stuttgartu, gdzie zostało założone w 1928 roku. Bardzo szybko nastąpił przełomowy w historii fabryki armatury moment, gdy w 1932 roku został przez Julliusa Oehlera opatentowany wzór przemysłowych złączek kłowych, które miały ułatwić pracę w ogrodnictwie. Pomysł na złączki GEKA powstał w oparciu o powszechnie już stosowany, starszy system złączy, pochodzący z 1882 roku również z Niemiec, system złączy STORZ, które w Polsce nazywane są „złączami strażackimi”.

Złącze GEKA® stało się dla fabryki podstawą produkcji armatury do węży, armatury przemysłowej, wózków na węże, deszczowni, sikawek, zraszaczy i urządzeń, które można ze sobą łatwo i szybko połączyć, zachowując jednocześnie niezawodność tych połączeń. Do dzisiaj właśnie te złącza stanowią podstawę produkcji firmy, która przez lata została wzbogacona o innowacyjne produkty, zwiększające zarówno komfort pracy w ogrodzie, jak i niezawodność w przemyśle.

W 1944 roku po śmierci Juliusa Oehlera, kierowanie firmą w okresie powojennym przejęły jego żona, Elisabeth Oehler, oraz córka, Hannelore Oehler. W latach 1950/52, ze względu na niewystarczającą przestrzeń zakładu w Stuttgarcie, w Fellbach przy ulicy Hoelding 36 zbudowano nowy kompleks obejmujący produkcję, biura i mieszkanie. Dynamiczny rozwój firmy i rosnące zapotrzebowanie na techniczną wiedzę doprowadziły do zmian w zarządzaniu. Kierownictwo firmy przejął Alfred Nass, mąż Hannelore Nass, z domu Oehler.

Pod kierownictwem Alfreda Nassa, przez kilkadziesiąt lat firma dynamicznie się rozwijała, poszerzając zakres produkcji i logistyki. W 1983 roku przedsiębiorstwo podzielono na spółkę holdingową KARASTO Oehler+Nass GmbH & Co. KG i spółkę produkcyjną KARASTO Fabryka Armatury Oehler GmbH. Po zakończeniu studiów zarządzania dołączyła do firmy Carola Reese, z domu Nass, przejmując początkowo kilka projektów związanych z organizacją i wdrożeniem systemów komputerowych.

W 1991 roku do zarządu dołączył inżynier Klaus Schluchter, mający wcześniej doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w branży przetwórczej tworzyw sztucznych. Po nagłej śmierci Alfreda Nassa, kierowanie firmą objęli wspólnie Carola Reese i Klaus Schluchter, podejmując wyzwanie połączenia tradycji z przyszłością w celu osiągnięcia sukcesu.

Firma KARASTO, wraz z zastrzeżoną marką GEKA®, zyskała uznanie za jakość, niezawodność dostaw i innowacyjność inżynieryjną. KARASTO zaopatruje profesjonalne hurtownie w różnych sektorach, w tym w technice, ogrodnictwie, narzędziach, artykułach sanitarach i budowlanych, a także nowoczesne markety budowlane. Aby sprostać specyficznym wymaganiom klientów, rozbudowano dział rozwoju, wprowadzając projekty trójwymiarowe i prototypy. W odpowiedzi na 80-lecie firmy, z powodu ciągłego wzrostu, otwarto nowy zakład w Backnang przy alei Manfreda von Ardenne 27, gdzie 30 czerwca 2008 roku miała miejsce przeprowadzka, co stanowiło kolejny ważny moment w historii KARASTO.

Geka siedziba

W roku 2009 Karasto wprowadziło na rynek nowy system szybkozłączy ogrodowych, wykonanych z mosiądzu „GEKA® plus push-fit”, opartych o system wtykowy. Złącza te znacząco się różnią swoją konstrukcją i zasadą działania od złączy kłowych, mając jeszcze bardziej zwiększyć komfort pracy przy hobbystycznej uprawie roślin. W złącza w tym systemie została wyposażona cała gama produktów przeznaczonych do ogrodnictwa, poczynając od łatwych w obsłudze zraszaczy sektorowych, pistoletów, sikawek, przez lance do nawadniania, aż po solidne wózki i zwijadła automatyczne na węże.

KARASTO w dalszym ciągu pracuje nad jakością, niezawodnością i stałym rozwojem w ramach polityki rynkowej marki GEKA.

Geka technologia-3d

Sukces produktu mierzony jest zadowoleniem klienta, dlatego KARASTO nakłada duży nacisk na rozwój i innowacje wewnątrz firmy. Inżynierowie przeprowadzają badania oraz testują nowe możliwości, aby znaleźć jeszcze lepsze rozwiązania techniczne. Ten dział zajmuje się rozwojem nowych linii produktów jak i polepszania już istniejących serii. Dotychczasowe patenty i wzory pokazują, że KARASTO od początku pracuje nad tym, aby wprowadzić na rynek lepsze i bardziej efektywne produkty.

Geka jakosc

Oprócz ciągłego rozwijania produktów, ważnym elementem jest również ich jakość. Zapewnione jest to dzięki wielostopniowemu systemowi kontroli jakości, który sprawdza produkty zanim trafią na rynek.

Udzielone prawa ochronne, patenty:

Nazwa projektu

Opis

Rodzaj/data

KARASTO 2000

Armatura gwintowana, obrotowa

GM 11.04.1996

GEKA 2000

Oryginalne złącze GEKA, obrotowe

PAT 03.09.1996

GEKA plus

Oryginalne złącze GEKA z rozszerzonym spektrum ciśnienia, łatwe do łączenia

PAT. 28.06.1999

GEKA Xplus

Oryginalne złącze GEKA z tuleją gwintowaną, dla dużego spektrum węży

GM 28.10.2004

Dysza hybrydowa

Energooszczędny system rozpylający

PAT 22.03.2007

GEKA plus
system łączenia

Odporny system nawadniania i spryskiwania z powiększonym przepływem,
kompatybilny z systemami znajdującymi się na rynku

GM 26.08.2010

Cr 21.01.2010

CC urządzenie
podlewające

Sztab podlewający z promieniowo rozmieszczonymi otworami.
Impuls rozpylania za pomocą zaworu w pistolecie.
Zastosowanie przy kontenerach C-C (markety ogrodnicze itd.)

CR 11.08.2010

GEKA plus
wózek na wąż

Wytrzymałe wykonanie do użytkowania profesjonalnego,
3 typy mobilen: 40-80-125 m dł. Węża DN 19+1 Uchwyt ścienny 40 m

CR 24.05.2012

GEKA plus krany do wody

4 warianty 1’’ i 3’’

CR 11.012013

  • GM wzór użytkowy.
  • PAT patent.
  • CR wzór użytkowy (Copyright).

Jak rozpoznać oryginalne złącza GEKA®?

Pierwszą rzeczą którą musimy sobie uświadomić jest fakt, że tylko stosowanie oryginalnych złączy daje gwarancję jakości wykonania oraz poprawności parametrów technicznych zagwarantowanych przez producenta. Co więcej łączenie oryginalnych złączy z odpowiednikami nieznanych producentów nie daje gwarancji prawidłowej pracy połączeń. Podstawowa cechą, którą wyróżnia te złącza, na pierwszy rzut oka, jest oznaczenie wybite na każdej złączce. Na zaczepach w oznaczonych strzałkami miejscach, znajduje się wypukły napis „GEKA” i „PLUS” w przypadku produktów z linii „Geka plus”.

Geka logo-na-klach

Szybkozłączki wtykowe „GEKA PLUS push-fit” również są oznaczone, aby łatwo można było je rozpoznać, tak jak na ilustracji.

Geka logo-na-klach-push-fit

Elementy, które podlegają zużyciu podczas pracy i okresowo należy je wymieniać, czyli uszczelki, również są oznaczone dla łatwego odróżnienia od produktów nieznanych producentów. Na fotografii, przedstawiono umiejscowienie oznaczenia wewnątrz uszczelki.

Geka logo-na-uszczelce

Tylko i wyłącznie złącza kłowe, oznaczone w powyższy sposób, oraz elementy tych złączy są oryginalnymi złączami „GEKA® i "GEKA® PLUS", wszystkie nie posiadające tych oznaczeń, są tylko złączami kompatybilnymi, aczkolwiek ich elementy mogą do oryginalnych złączy nie pasować.

Oryginalne złącza dzięki swojej budowie dają gwarancje jakości, solidnego i precyzyjnego wykonania elementów, które mogą pracować przy maksymalnym ciśnieniu aż 40 bar. Jest to nieosiągalny parametr w porównaniu z tanimi rozwiązaniami z rynku wschodniego gdzie producenci gwarantują ciśnienie pracy na poziomie 4 lub 6 bar (ciśnienie wody z kranu).

geka budowa-1

Oryginalne złącza GEKA dają pewne, stabilne i bezpieczne połączenie przy zachowaniu optymalnie dużego przepływu, dzięki zastosowanym materiałom. W złączach GEKA PLUS wytrzymałość kłów to aż 1900 kg.

rozciaganie geka

Sukces i popularność system ten zyskuje między innymi dzięki możliwości łączenia ze sobą węży i elementów instalacji przesyłowych, o różnych średnicach, eliminując w ten sposób potrzebę stosowania adapterów, redukcji, czy innych dodatkowych elementów.

rozmiary geka

System złączy kłowych, opiera się na symetrycznych, identycznych częściach, w związku z czym w odróżnieniu od innych rozwiązań, nie ma rozróżnienia na części żeńskie (gniazda) i męskie (wtykowe). Gwarantuje to możliwość łączenia ze sobą dowolnych końców przewodów wyposażonych w te złącza. Dodatkowo wyposażenie gotowych, kompletnych urządzeń do zraszania i obsługi ogrodu w złącza GEKA PLUS ułatwia rozbudowę instalacji i modyfikowania jej w zależności od sytuacji i potrzeb użytkownika, co ilustruje poniższy schemat.

geka-instalacja-rozbudowa

INTERTECH oficjalnym dystrybutorem GEKA w Polsce.

Nasza firma, ze względu na dbałość o wysoką jakość dostarczanych produktów, tak aby klienci mogli długo z nich w pełni korzystać, już od ponad 25 lat współpracuje z wieloma cenionymi producentami najwyższej jakości sprzętu. Karasto to uznany na całym świecie producent armatury i urządzeń przeznaczonych do nawadniania w ogrodnictwie. Nazwa kluczowego produktu „GEKA”, jest w Polsce synonimem ogrodowych złączy kłowych, co świadczy o wyznaczaniu trendu i pułapu jakości, często niedostępnego dla innych producentów.

Vollmacht Karasto

Dlatego INTERTECH jest oficjalnym dystrybutorem produktów oznaczonych logiem „GEKA®” w Polsce. Zachęcamy potencjalnych partnerów, którzy specjalizują się w dystrybucji sprzętu do nawadniania w ogrodnictwie, w rolnictwie czy przy utrzymaniu zieleni miejskiej i na obiektach sportowych, do kontaktu z naszymi doradcami. Pomożemy Państwu wprowadzić do sprzedaży całą gamę produktów GEKA®, lub wybranych elementów, gwarantując nie tylko stałe dostawy oryginalnych urządzeń, ale również elementów naprawczych, części zamiennych i eksploatacyjnych. Zapewnimy Państwu również pomoc, przy zastosowaniu oryginalnych systemów ekspozycyjnych, jak i aktualne materiały promocyjne, wraz z doradztwem technicznym.

Geka pulka

100%
JAKOŚĆ
 
7500
Ponad 7500 rodzajów
węży i złączy
25 lat
Blisko 25 lat
doświadczenia
24h
95% asortymentu realizujemy
od 24h do 7 dni roboczych

Potrzebują Państwo porady technicznej?

Prosimy o kontakt, pomożemy Państwu fachowym doradztwem:

(+48) 75 615 20 30 biuro@intertech.info.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies w celu dostarczania lepszej jakości usług. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.